Co je to C4FM

Informace a vysvětlení základních pojmů digitálního hlasového módu C4FM (=Yaesu System Fusion). Nebudu se zde příliš zabývat technickou stránkou věci, ale spíše z praktického hlediska. O používání C4FM v ČR, seznam C4FM převaděčů, reflektorů a roomů je zde: tato stránka.


System Fusion (obchodní název, C4FM je označení pro typ modulace) je jeden ze tří hlavních digitálních hlasových (digital voice) módů používaných v OK. Další dva jsou DMR a D-Star, těm se věnuji hlavně z hlediska linkování s C4FM. Byl vyvinut firmou Yaesu a proto jej nalezneme hlavně v novějších modelech této společnosti (oproti D-Staru vyvinutému v Japonsku a využívanému hlavně Icomem a Kenwoodem a DMR, což je nezávislý standart využívaný značkami profi prostředí a čínskými značkami). Umožňuje datový přenos hlasu, volacího znaku, polohy, v novější verzi i zpráv a obrázků).

Módy využití šířky pásma v C4FM

Umožňují efektivně rozdělit šířku využívaného pásma (12,5 kHz), aby přenos odpovídal požadované kvalitě:
Voice FR Mode – na stanici označený jako VW – využije celé pásmo na hlas a přenáší pouze volací znak a zvuk
V/D Mode – souběžně data i hlas – na stanici označený jako DN – přenáší hlas i data (poloha..)
Data FR Mode – pouze u novějších Yaesu stanic – využije celé pásmo na data (při přenosu obrázků automaticky, při posílání zpráv)

Při přijetí C4FM signálu s jiným módem stanice automaticky přepne na daný mód, po skončení příjmu se vrátí ke stávajícímu.

Další funkce C4FM na Yaesu stanicích

GM – Group Monitor – Umožňuje zjistit, kdo je všechno na příjmu (funguje i na převaděčích typu MMDVM)
AMS – Automatic Mode Select – Pokud je zapnuté, bude na poslechu kromě C4FM i pro analogové signály FM
DG-ID – Digitální obdoba CTCSS subtónu z analogu, bude poslouchat jen stanice se stejným DG-ID; v OK se kvůli malé rozšířenosti C4FM módu nepoužívá, nastavte na 00 nebo na AUTO
DP-ID – Každé Yaesu rádio vysílá v C4FM svoje Radio ID (v podstatě sériové číslo), umožňuje tak sysopovi kontrolovat na dálku Yaesu převaděč nebo ve stanici nastavit vyjímku, že protistanice bude přijata i s rozdílným DG-ID
Wires X – na stanici označeno logem X – viz. níže

C4FM převaděče a hotspoty

Stejně jako DMR a D*, i C4FM má svou síť převaděčů (byť v OK poměrně chudší). Kvůli rozhodnutí společnosti Yaesu neuvolnit svůj Wires-X linkovací protokol (využíván originálními Yaesu převaděči a hotspoty na bázi HRI-200 interface) pro homebrew použití, John G4KLX napsal YSF protokol, který využívají neoriginální prvky (MMDVM hotspoty a převaděče). Máme tedy 2 systémy, Yaesu DR-2X převaděč z Elixu vs. Raspberry + MMDVM + Motorola. Naštěstí jsou tyto systémy propojeny přes český YSF reflektor a Moravia WIRES-X room, více o tom zde na stránce C4FM v OK.

Wires-X

Používá systém nódů a roomů (pokojů), datábaze je na stránkách Yaesu. Yaesu převaděč – duplexní komunikace nebo jiná Yaesu stanice (hotspot – simplexní komunikace) jsou připojeny k této internetové síti pomocí Yaesu HRI-200 interface. Ty jsou buď on-demand (připojení uživatelem na vyžádání – viz. níže) nebo napevno (s možností odpojení uživatelem) připojeny k roomu (u nás např. room MORAVIA). Když někdo zaklíčuje na převaděči či hotspotu připojeném ke stejnému roomu, je slyšet ze všech převaděčů (hotspotů) připojených ke stejnému roomu. Room je možné zaregistrovat zde: https://www.yaesu.com/jp/en/wires-x/regist/index.php

YSF reflektory

Zde je uplatněn systém reflektorů. Každý si může vytvořit a na svém serveru provozovat reflektor, který se registruje zde: https://register.ysfreflector.de/, opět jsou převaděče připojeny napevno nebo on-demand. Když někdo zaklíčuje na převaděči či hotspotu připojeném ke stejnému reflektoru, je slyšet ze všech převaděčů (hotspotů) připojených ke stejnému reflektoru. Některé reflektory mohou být propojeny s jinými digital voice sítěmi (DMR Brandmeister, DMR-sobě, D-Star DCS platforma).

Provoz na českém YSF reflektoru je možné sledovat zde: http://80.250.3.114/index.php
Popis OK Crosslinku mezi jednotlivými digital voice sítěmi je zde,
Popis C4FM sítě v OK je zde.

Připojení převaděče do WIRES-X a YSF reflektorů

Liší se dle konkrétního modelu stanice, originální WIRES-X převaděč lze k roomu připojit pomocí tlačítka „X“ na stanici. Připojení k YSF reflektorům je stejné, převaděč nabídne místo seznamu WIRES-X roomů seznam YSF reflektorů (reflektor a room je z pohledu uživatele v podstatě to stejné). Propojení reflektorů nebo roomů do dalších sítí nelze uživatelem měnit.

On-demand link

Znamená připojení k reflektoru (roomu, v případě DMR talkgroup) na vyžádání uživatele. Převaděč není připojen k žádnému reflektoru a až po stisknutí tlačítka „X“ na stanici ho uživatel může připojit k požadovanému reflektoru. Toto propojení může uživatel zrušit nebo se odstraní samo po určité době (time-out). Pokud je převaděč připojen k reflektoru „napevno“, lze jej po stisknutí tlačítka „X“ na stanici uživatelsky odpojit a připojit jinam. Připojení se opět resetuje do původního stavu po čase, který nastavuje sysop převaděče.

Linkování do jiných DV módů

Pokud máme k dispozici pouze C4FM převaděč a chceme být slyšet z převaděče jiného módu, např. DMR nebo D-Star, můžeme využít propojení. Pokud převaděč podporuje pouze lokální provoz (tzn. není připojen k internetu a nejde ho nikam připojit), máme smůlu. Pokud je připojen do WIRES-X nebo YSF sítě, lze jej připojit k jiným módům. Kam převaděč připojit a schéma a popis propojení jsem popsal na speciální stránce. Před využitím propoje do DMR je potřeba ještě jedna věc: jelikož DMR využívá systém číselných ID, nikoliv identifikace pomocí volací značky, a v případě prolinkování by DMR uživatelům stanice hlásila neznámé ID, doporučuji si ho obstarat zde: https://register.ham-digital.org/, návod je tady: https://www.hamradio.cz/registrace-id/. ID se nezadává do C4FM stanice (C4FM ani D-Star systém ID neznají), ale pouze se zaregistruje. Do C4FM stanice stačí nastavit volací značku. V případě prolinkování do DMR tak stanice DMR uživatelů nebudou hlásit neznámé ID, ale zobrazí značku, jméno a ID operátora.

Zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/D-STAR
https://www.yaesu.com/indexVS.cfm?cmd=DisplayProducts&ProdCatID=249&encProdID=227201D29C822AEFF8482F3367495319
Manuál k YAESU FT-991A

2 thoughts on “Co je to C4FM

  1. Ahoj, jak poznam že prevadec C4fm otevru? Vim ze treba mne blizke Černolice nebo Praha, kdyz dam vyzvu a nasledne pustim klic mikrofonu, tak je z toho prevadece posledni slabiky me relace. To tedy asi znamená ze prochazim a ze ho i uslysim. Ale treba u Kozlova jse pry slyset (OK7SE rikal) ale ja neslysim nic. Ani kdyz zaklicuji a pak klic pustim tak nic neslysim. Na Reflektoru se taky vidim ale proc to jde jen jednim smerem. Nevis jakym vykonem vysila ten Kozlov? Ja mam jen 5 W a FT70D. Pekny den preje Honza OK9ATD. 73

    1. Ahoj, pokud se na reflektoru vidíš a procházíš, pak bych možná zkusil zkontrolovat, jestli máš dobře uložený odskok a neposloucháš jinde, případně nemáš nastaveno DG-ID (v ČR se nepoužívá nikde, pokud vím). Podle prevadece.smoce.net jede 15W, takže tady by problém být neměl, možná ještě zkontroluj, jestli nejsi poblíž nějakého zdroje rušení nebo pod velkým vysílačem. Jiné řešení mě nenapadá 🙁
      73, David 2DDS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *