Co je to HAMNET

HAMNET je radioamatérská vysokorychlostní IP síť, která je zamýšlena jako nástupce klasického packet radia. Nejvíce rozšířená je v DL a OE, síť je tvořena mikrovlnnými spoji v pásmech 6, 9 a 13cm pomocí Wi-Fi techniky přeladěné do HAM pásma. Na HAMNETu mohou běžet jakékoliv radioamatérské IP aplikace, zejména Echolink, APRS, VoIP, DATV. Síť využívá radioamatérský IP rozsah 44.0.0.0/8 a pro routování používá protokol BGP.

Tam, kde není možné vybudovat spoj bod-bod mezi jednotlivými uzly, používá se pro směrování sítě VPN tunel přes konvenční internet. Cílem je ale samozřejmě vybudovat vlastní infrastrukturu, která je na internetu nezávislá.

Infrastruktura

Typický „uzel“ sítě HAMNET sestává z MikroTik routeru, který řídí celou podsíť a je k jiným uzlům připojen buď VPN tunelem přes internet, anebo nezávisle pomocí mikrovlnných Wi-Fi spojů. Některé uzly např. na kopcích nad městem (OE1XUU ve Vídní) mají také user access frekvence (9 nebo 13cm) a jsou vybaveny venkovními Wi-Fi anténami pro připojení uživatelů (dá se to připodobnit k fungování DMR převaděče). Pokud se tedy k HAMNETu chceme připojit, použijeme Wi-Fi anténu s routerem namířenou na uzel s user access frekvencí a připojíme se (podobně, jako k Wi-Fi v restauraci, ale potřebujeme lepší výbavu, protože AP není na stěně, ale na kopci). Pokud není poblíž žádný uzel, lze použít VPN připojení, tedy jakousi bránu z internetu do HAMNETu, kterou poskytují někteří operátoři. (Funguje to tedy jako Echolink, když nemám s sebou ručku, můžu se na převaděč připojit z telefonu, ale tím přicházím o to kouzlo.)

Kde už je HAMNET?

Mapa a databáze celé sítě je dostupná na hamnetdb.net. Síť je zatím nejvíce rozlehlá v DL, OE a HB, v Česku snad již brzy taky.

Zajímavé odkazy o HAMNETu

O HAMNETu od DG8NGN
YOTA Workshop od ÖVSV
Stránky DO4BZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *