Co je to HAMNET

Obecné informace

HAMNET je radioamatérská vysokorychlostní IP síť, která navazuje na klasické packet radio, ale nabízí výrazně vyšší datovou propustnost a moderní IP služby. Primárním cílem je vzájemné propojení radioamatérských uzlů pomocí mikrovlnných spojů v amatérských pásmech, nejčastěji v pásmu 6 cm (kolem 5 GHz). Pro páteřní spoje se používá běžná  Wi-Fi technika (MikroTik, Ubiquiti), přeladěná do amatérských pásem.

Na HAMNETu mohou běžet libovolné amatérské IP aplikace, zejména Echolink, APRS, VoIP, DATV, ale také třeba webové SDR přijímače nebo další služby podle fantazie operátorů. Síť využívá adresní rozsah 44.128.0.0/10, což je část IP rozsahu spravovaného HAM komunitou. Pro směrování mezi uzly slouží protokol BGP, přičemž každý uzel (site) mívá vlastní přidělený IP blok a používá privátní ASN. Důležitým principem je zachovat end‑to‑end propojení bez zbytečného NAT nebo omezujících firewallů v páteřní síti (backbone network).

Tam, kde není možné vybudovat spolehlivý bod‑bod spoj mezi jednotlivými uzly se používá VPN tunel přes konvenční internet. Vznikl tak HAMCLOUD, který propojuje řadu uzlů pomocí VPN a jsou na něm další služby pro propojení celé sítě (mimo jiné hostuje databázi hamnetdb.net). Cílem je však samozřejmě síť nezávislá na internetu.

Uživatelské připojení k HAMNETu může fungovat obdobně jako u komerčních bezdrátových sítí: pokud je v místě dostupný uzel s takzvaným user access pásmem (obvykle 13 cm, někdy i 6 cm s všesměrovými či sektorovými anténami), stačí směrová Wi‑Fi anténa a vhodný router, naladěný na příslušné frekvence. Uživatel tak získá IP z rozsahu pro danou stanici.

Typický uzel sítě HAMNET sestává z jednoho či více mikrovlnných spojů v amatérských pásmech a z aktivního síťového prvku (často MikroTik RouterBoard), který obsluhuje lokální podsíť i směrování k dalším uzlům. Pokud je uzel umístěn na strategickém stanovišti (například na kopci, stožáru či vysoké budově), často nabízí uživatelský přístup a spojení na páteř současně. Někde tyto uzly slouží i pro připojení dalších amatérských zařízení, jako jsou FM nebo DMR převaděče, APRS digipeatery či webové kamery.

Mapa a databáze celé sítě je dostupná na hamnetdb.net (popřípadě db.hamnet.cloud z HAMNETu). Tam lze dohledat, kde uzly stojí a jak jsou propojeny a případně simulovat možnost nových spojů. HAMNET je nejvíce rozvinutý v DL, OE a HB, ale postupně se rozšiřuje i do dalších zemí. U nás se první uzly připravují. Po kliknutí na uzel na mapě lze získat seznam všech hostů na daném stanovišti. Pokud jsme připojeni do HAMNETu, můžeme se k nim připojit pomocí jejich IP adresy, nebo hostname (ve tvaru hostname na seznamu + „.hamnet.radio“)

Jak se zapojit

Stači mi napsat mail (david at ok2dds cz) a být přidán do telegramové skupiny, kde vše řešíme. Uvítáme jak zájemce o využití sítě, tak ty, kteří mají ve svých možnostech poskytnout vhodné QTH pro vybudování nového uzlu.

Pro vyzkoušení lze na webu vpn.hamnet.network získat přístup k VPN (IKEv2 nebo Wireguard) a vyzkoušet si tak HAMNET přes internet. Je potřeba mít LoTW certifikát (viz. návod na tomtéž webu)

Kde zjistit víc

Doporučuji záznam vystoupení Janna DG8NGN na konferenci FOSDEM 2025 o HAMNETu:
https://fosdem.org/2025/schedule/event/fosdem-2025-6523-hamnet-status-update/

Zajímavé stránky v HAMNETu

TBD

Další odkazy na konvenčním internetu:

YOTA Workshop od ÖVSV
Stránky DO4BZ

Zdroj obrázku: hamnetdb.net

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *