LoRa Meteostanice

Provozuji dvě LoRa APRS stanice, v JN89GD (IGate, Digi OK2DDS-1, Meteo OK2DDS-6) a v JN89GE (IGate, Digi OK2DDS-3, Meteo OK2DDS-5). Obě jsou konstrukčně shodné a na obou běží můj firmware LoRa_APRS_Meteo.

Stanice měří teplotu, tlak a rychlost větru. Fungují také jako LoRa APRS IGate a Digipeater. Meteostanice vysílají report každých 10 minut (-6), resp. 15 minut (-5) po LoRa APRS rádiu. Beacony IGate jsou posílány přes APRS-IS.

Stanice jsou umístěny v boxu na střeše (na fotce OK2DDS-1; v popředí endfed na KV pásma), na vršku stožárku je anemometr fungující na principu detekce Hallova jevu (magnety). Anténa na 433,775 MHz je umístěna uvnitř boxu a jedná se o původní tovární anténu k použité desce LilyGO TTGO T3.

Stanice vysílají výkonem 100 mW. Meteo reporty jsou dostupné v síti APRS (rádiem v dosahu stanice nebo APRS-IS) a pomocí API jsou zobrazovány také ve widgetu na těchto stránkách.

Stanice jsou připojeny k internetu pomocí Wi-Fi, aby mohly fungovat i jako IGate, jinak jsou ale schopné i autonomního provozu a OK2DDS-1 je zálohovaná baterií. Stanice dále poskytují webové rozhraní s meteo i technickými daty (viz. specifikace LoRa_APRS_Meteo firmwaru).

Firmware je dostupný (s dokumentací v angličtině) na GitHubu (aktuálně ve verzi 4.1).

6 thoughts on “LoRa Meteostanice

 1. Hi, I installed you firmware.
  I need on how to setup the config file or the Main file, so the station will TX via a digi Wide1-1 and not direct via APRS-IS. I already have an Igate that I will be using.

  Thanks.

  1. Hello, thank you very much!
   To send packets via RF with WIDE1-1 path (meteo beacons, igate beacons and digipeated packets), modify IGATE_BCN_NETWORK to false in config.h and modify lines 598 and 585 in main.cpp in the following style:
   Add ,WIDE1-1 before :
   Original line 598: String meteoStatus = String(METEO_CALLSIGN) + „>“ + String(DESTCALL) + „:>“ + String(METEO_STATUS);
   Modified line 598: String meteoStatus = String(METEO_CALLSIGN) + „>“ + String(DESTCALL) + „,WIDE1-1:>“ + String(METEO_STATUS);
   Modify also line 585 the same way.
   If your station won’t use internet at all, set Use_WiFi, Use_IGATE and USE_METEO_STATUS to false in config.h.

   I hope that helps! 73 David OK2DDS

 2. Zdravím Vás srdečně
  Děkuji za projekt, funguje stabilně.Je šance rozšířit váš projekt o podporu RXEN a TXEN pinů pro modul E32400M30S, který má LNA a PA?
  Pozdravy

  1. Zdravím,
   bohužel nedokážu odpovědět, protože jsem s tímto modulem nepracoval a použitá knihovna LoRa jej zřejmě nepodporuje. Jakékoliv vylepšení ohledně podpory dalších senzorů a modulů ocením (pull request na GitHub), ale není v mých silách dodávat podporu pro všechny různé moduly specifické pro každé použití (každý má trochu jiný způsob použití této meteostanice).
   73 David OK2DDS

   1. Ahoj,
    Tento modul používá knihovnu LoRa, tj. dává vysoký stav na ESP32 gpio při vysílání modulu a na jiném gpio esp 32 dává vysoký stav při poslechu ovládání PA a LNA

 3. děkuji za skvělý projekt, bohužel meteostanice nefunguje ve funkci odeslání rámečku z měření teploty z BMP, adresa 0x76 pinů dle popisu, bohužel má aprs.fi, rám meteostanice není vidět a zařízení nepřenáší povětrnostní rámec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *